ODMIANY BARWNE

CLASSIC

Classic(Normal) – nazwy te odnoszą się do klasycznego, występującego w naturze wyglądu zwierząt. Należy pamiętać, że wszystkie piękne, kolorowe odmiany smoków są efektem długotrwałej selekcji i ingerencji człowieka. W naturze wielobarwne okazy mają bardzo nikłe szanse na przeżycie i przeważnie nie są spotykane. Agamy Classic charakteryzuje ciemno szare/brązowe umaszczenie dające im na doskonały kamuflaż w obfitującej w drapieżniki Australii. Charakterystyczne są także ciemne pazurki a także tęczówka w kolorze piwnym.

Barbarian – Classic, het. Witblits, het. 66% Trans

SELEKTYWNE ODMIANY BARWNE

1. RED

Czerwone agamy brodate możemy podzielić na kilka selektywnych odmian barwnych między innymi: Red x Coral, Sandfire oraz Extreme Red. Trudno jest wymienić wszystkie odmiany, ponieważ nieustannie powstają nowe. Każda z nich jest różna, dlatego czerwone jaszczurki mimo wszystko odróżniają się od siebie. Dla zobrazowania tych różnic – smoki odmiany Red x Coral posiadają złociście żółte podbrzusze, natomiast agamy Extreme Red na całej powierzchni ciała są intensywnie czerwone.

Ferrari – Red x Coral, HypoTrans

2. Yellow

Podobnie jak w przypadku czerwonych agam, żółte możemy również podzielić na kilka odmian. Najpopularniejsze to Citrus, Yellow i Gold. Należy jednak nadmienić, że występują także inne selekcjonowane linie w kolorze żółtym. Dobrym przykładem może być nasza autorska odmiana o nazwie “Ginger Yellow”. Jest to smok o intensywnym, imbirowym kolorze.

Lamborghini – Citrus, Hypo, het. Trans

3. Orange

W palecie barw połączenie koloru żółtego i czerwonego daje pomarańczowy, tak samo jest w przypadku mieszania odmian agam. Przez wiele lat selekcji udało się ukierunkować kilka linii barwnych o pomarańczowym ubarwieniu. Największą popularność zdobyły odmiany takie jak: Orange, Tiger czy Sunburst. Osobom, którym podoba się efektowny wzór na pancerzu smoka z pewnością przypadnie do gustu odmiana Tiger, którą charakteryzują wzory przypominające umaszczenie tygrysa.

Tygrys – Orange Tiger, het. HypoTrans

GENY RECESYWNE

Każdy początkujący terrarysta spotka się prędzej czy później z tajemniczymi oznaczeniami związanymi z genetyką gadów. Na konkretnym przykładzie z naszej hodowli wyjaśnię kilka najpopularniejszych oznaczeń spotykanych w genetyce.

Classic, Witblits, het. Zero, het 66% Trans

Dla wielu takie oznaczenie to zagadka, nie ma w tym jednak nic strasznego. Należy wiedzieć, że zazwyczaj pierwsza nazwa odnosi się do umaszczenia. W tym przypadku Classic oznacza naturalnie umaszczoną agamę. Z kolei Witblits mówi nam, że jaszczurka jest nosicielem recesywnego genu w homozygocie, czyli wersji widocznej dla oka. Następne oznaczenie to het. Zero. Skrót het. oznacza heterozygotę, czyli gen recesywny ukryty, niewidoczny dla oka. Rodzicami tej jaszczurki musiały być smoki odmiany Classic i Zero. Dlatego jest ona het. 100% Zero, ponieważ jeden z rodziców był nosicielem genu Zero w formie homozygotycznej. W zapisie każda jaszczurka z oznaczeniem het. domyślnie oznacza het. 100%. Oznaczenie het. 66%Trans oznacza, że obydwoje rodzice naszej agamy byli nosicielami recesywnego genu Trans w heterozygocie i prawdopodobieństwo wystąpienia tego genu u potomstwa wynosi 66%.

Nie ma jednak pewności, czy gen został przekazany tej jaszczurce, ponieważ statystycznie tylko 2/3 miotu będzie nosicielami tego genu. W takim przypadku stosujemy oznaczenie het.66%. W momencie, gdy uda nam się rozmnożyć daną jaszczurkę, a jej potomstwo okaże się homozygotami możemy mówić o het.100%.

Zara-Classic, Witblits, het. Zero, het. 66% Trans

1. Hypomelanistic (Hypo)

W homozygocie rozpoznajemy ją po białych pazurkach i żywszych, jaśniejszych kolorach. Mutacja ta powoduje zredukowaną ilość lub całkowity brak czarno-brązowych pigmentów(melaniny) w komórkach skóry. Gen ten może ujawnić się w wielu odmianach barwnych.

Cytrus, Citrus, Hypo, Leatherback, het. Trans

2. Translucent (Trans)

Zwierzęta będące nosicielami tego genu w homozygocie charakteryzują się czarnymi lub ciemnobrązowymi gałkami ocznymi. Kolor źrenicy i tęczówki jest jednolity. U młodych natomiast zaobserwować możemy lekko przeźroczysty brzuch. Mutacja ta powoduje zaburzenia w produkcji białego pigmentu (leukofory). Podobnie jak w przypadku Hypo gen ten także występuję w różnych odmianach barwnych. Przy rozmnażaniu należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinno się łączyć dwóch homozygot genu Trans. Może to spowodować upośledzenie młodych, a w konsekwencji śmierć. Można natomiast łączyć Homozygotę i Heterozygotę.

Atena – Citrus/Orange, HypoTrans, het. Zero

3. Hypomelanistic – Translucent(HypoTrans)

Jest połączeniem dwóch wyżej wymienionych genów. Agamy mogą posiadać obie mutacje na raz, daje to w efekcie bardzo ciekawą odmianę, która łączy wyżej wymienione cechy.

Porsche – Red x Coral, HypoTrans

4. Witblits

Jaszczurki będące nosicielami tego genu charakteryzuje brak wzorów na ciele. Wzdłuż grzbietu często widoczny jest pas przechodzący aż do ogona. Odmiana ta występuję w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Osobnik poniżej jest przedstawicielem odmiany red, ale klasyczny witblits występuje głównie w odcieniach wchodzących w beż. Podobnie jak w przypadku odmiany Trans nie powinno łączyć się dwóch osobników homozygotycznych tego genu.

Mango – Red Witblits, Trans, het. Hypo

5. Zero

Bardzo popularna i pożądana odmiana barwna. Agamy zero są pozbawione pigmentów odpowiedzialnych za ubarwienie smoka i są w całości szare, ciemnoszare lub białe. Uważamy, że to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych odmian.

Yeti – Zero, Hypo

GENY KODOMINUJĄCE

1. Leatherback

Leatherback, agamy tej odmiany charakteryzuje bardzo zredukowana ilość pancerza. Nie posiadają one ostrych łusek lecz bardzo delikatne, przypominające skórę.

Piękny – Citrus, HypoTrans, het. Zero